Alanında Uzman Psikologlar

İletişim Talebi
Telif İsteyin

Tavsiye Edilen Anksiyete Tedavisi

Anksiyete günümüzde bireylerin en çok psikoterapiye ihtiyaç duydukları bozukluklar arasında bulunuyor. Anksiyete probleminin oluşumunda günümüzde rol oynayan birçok faktör bulunuyor. Genetik yatkınlıkta bu problemler arasında yer alan aynı zamanda sosyal ve toplumsal olaylara bağlı olarak da kaygı bozukluğu günümüzde gelişebilir.

Psikolojik bozukluklar arasında anksiyete bozukluğu toplumun her bölümünü etkileyen bir bozukluktur. Anksiyete bozukluğu günümüzde terapi + ilaç ile tedavi edilmektedir.

Anksiyete Tedavisi

Anksiyete günümüzde bireylerin en çok psikoterapiye ihtiyaç duydukları bozukluklar arasında bulunuyor. Anksiyete probleminin oluşumunda günümüzde rol oynayan birçok faktör bulunuyor. Genetik yatkınlıkta bu problemler arasında yer alan aynı zamanda sosyal ve toplumsal olaylara bağlı olarak da kaygı bozukluğu günümüzde gelişebilir.

Kaygı bozukluğu olarak da adlandırılan anksiyete problemleri kişilerin yaşamsal koşullarını olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla kişiler bu süreçte kendilerini kısıtlayarak ortamlara girmekten çekinirler ve sosyal sorunlar yaşayabilirler. Bu sorunlar kapsamında kişilere kaygı bozukluğuna ek olarak depresyon bozukluğu da eşlik edebilir. Anksiyete bozukluğu günümüzde tedavi edilebilir bir bozukluktur, tedavi sürecinde bilişsel davranışçı terapi en önemli terapiler arasında bulunuyor.

BDT kapsamında kişilerin zihinsel filtreleri açılır ve kişilere kaygı yaratan tabular yok edilir. Terapist kaygı bozukluğu problemi yaşayan kişilere farklı bakış açısı kazandırmayı hedefler, böylelikle kişiler olaylara farklı bakış açısından bakarak kaygı bozukluğuna neden olan durumları daha iyi anlarlar.

Profesyonel Terapistler ile Anksiyete Bozukluğunun Ankara Psikolog ile Yönetin

Ankara psikolog sunmuş olduğu profesyonel hizmetlerle anksiyete bozukluğu sorunları yaşayan kişilere kaliteli bir hizmet olanağı sunmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi başta olmak üzere EMDR terapisi gibi yöntemler ile Ankara Psikolog olarak sizlere anksiyete tedavisi imkanı sunuyoruz.

Tavsiye Edilen Anksiyete Tedavisi

Tavsiye edilen anksiyete tedavisi kapsamında bilişsel davranışçı terapi + maruz bırakma terapisi ön plana çıkmaktadır. Terapi seansları günümüzde 50 ile 60 dakika sürer, terapist dilerse süreyi uzatabilir veya azaltabilir. Bu durum tamamen terapist ile danışan arasındaki terapi ortamına bağlıdır.

Terapiler günümüzde danışmanlık ofislerinde gerçekleşebileceği gibi online psikolog çatısı altında da gerçekleşiyor. Anksiyete sorunları yaşayan kişilere depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk gibi ek rahatsızlıklarda eşlik edebilir. Obsesif kompulsif bozukluk ve kaygı bozukluğu arasında sıkı bir ilişki vardır.

Kaygı bozukluğu günümüzde travma sonrası stres bozukluğu gibi faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve gelişebilir. Kişinin çocukluk döneminde yaşamış olduğu sorunlar veya ağır travma yaşamasına sebep olmuş olan geçmiş deneyler kişilerin kaygı seviyesini yukarı yönde artırabilir.

Eğer ki bir annenin bir çocuğu ölmüşse bu anne diğer çocuğu için çok daha fazla kaygılı olacaktır. Kişi eğer ki kaza geçirme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıysa, kişi gelecekte arabaya binmekten çekinecek ve bu eylemi gerçekleştirirken kaygı duyacaktır. Bu tarz durumlarda en ön plana çıkan tedavi seçeneklerinden birisi de EMDR terapisidir.

EMDR terapisi kapsamına kişilerin korkuları duyarsızlaştırılır. Böylelikle kişinin korkuları söner ve kişi korkularına karşı duyarsızlaşır. Terapilerde kişilere aynı zamanda anda kalma becerisi de geliştirilir. Böylelikle kişiler kaygı bozukluğu yaşadıkları sırada anda kalarak kaygı problemlerini bastırabilir.

Ankara Önerilen Anksiyete Tedavisi

Ankara önerilen anksiyete tedavisi kapsamında Ankara psikolog merkezimiz sizlere en iyi terapi hizmetlerini sunuyor. Farklı terapi teknikleri anksiyete bozukluğu günümüzde kontrol altına alınabilecek bir süreçtir.

Anksiyete bozukluğu, korku, endişe ve huzursuzluk duyguları ile karakterize edilen bir tür zihinsel sağlık durumudur. Ara sıra kaygı yaşamak normal olsa da kalıcı ve aşırı kaygı bir kişinin günlük aktivitelerine müdahale edebilir. Günümüzde anksiyete bozukluğu semptomlarını yönetmeye ve azaltmaya yardımcı olacak çeşitli tedavi yöntemleri vardır. En yaygın tedavi yöntemlerinden bazıları bilişsel- davranışçı terapi (BDT), psikoterapi, ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. BDT, bireylerin kaygı semptomlarına katkıda bulunan olumsuz düşünce kalıplarını ve davranışlarını tanımasına ve bunlara meydan okumasına yardımcı olan bir psikoterapi türüdür. Seanslar ayrıca problem çözme tekniklerini de içerebilir.

Psikoterapi, bireylerin kaygılarının altında yatan nedenleri tanımlamasına ve bunlarla çalışmasına yardımcı olan bir konuşma terapisi türüdür. Seanslar ayrıca, bireylerin bozukluğu daha iyi anlamalarına ve semptomların nasıl yönetileceğine yardımcı olmaya odaklanan bir terapi türü olan psikoeğitim içerebilir. İlaç, anksiyete bozukluğu olan bireyler için başka bir tedavi seçeneğidir. Yaygın olarak reçete edilen ilaçlar arasında antidepresanlar, anti- anksiyete ilaçları bulunur. Günümüzde ilaçlara başlamadan önce bu ilaçların potansiyel yan etkileri hakkında bir doktorla konuşmak önemlidir.

Ankara En İyi Anksiyete Tedavisi

Ankara en iyi anksiyete tedavisi günümüzde kliniğimiz kapsamında sizlere sunuluyor. Anksiyete bozukluğu tedavi gerektiren bir ruh sağlığı durumudur. Sizin için en uygun tedavi seçeneğini bulabilmeniz için mevcut farklı tedavi yöntemlerini anlamak önemlidir. Anksiyete bozukluğu için en yaygın tedaviler psikoterapi, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleridir. Psikoterapi, bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşmayı içeren bir terapi türüdür.

Psikoterapide, terapistle endişenize katkıda bulunan düşünceleri, duyguları ve davranışları tartışabilirsiniz. Bu, endişenizin altında yatan nedenleri anlamanıza ve bunlarla başa çıkmak için stratejiler geliştirmenize yardımcı olabilir. İlaçlar bu süreçte anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için de kullanılır. Anksiyete için yaygın ilaçlar arasında seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) ve benzodiazepinler bulunur. Bu ilaçlar, korku ve sinirlilik gibi anksiyete semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Psikoterapi ve ilaçlara ek olarak, yaşam tarzı değişiklikleri yapmak da kaygıyı yönetmeye yardımcı olabilir. Bu değişiklikler arasında düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir diyet yapmak, yeterince uyumak ve meditasyon teknikleri uygulamak sayılabilir. Anksiyete bozukluğunun tedavi edilebilir olduğunu ve birçok farklı tedavi seçeneğinin bulunduğunu bilmek önemlidir.

Hangi tedavi yönteminin sizin için uygun olduğunu öğrenmek için terapinizle konuşmanız önemlidir. Anksiyete tedavisi günümüzde birçok farlı yöntem ve yaşamsal değişiklikler hızlı bir şekilde çözüme kavuşabiliyorlar. Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde aynı zamanda kalp çarpıntısı, gelecek kaygısı, geçmişe dönük takıntılar mevcuttur. Aynı zamanda kişilerde bilişsel bozukluklarda bu süreçte meydana gelebilir.

Anksiyete Tedavisi Seans Ücretleri

Anksiyete tedavisi seans ücretleri günümüzde kişilerden kişilere farklılık gösterebilir. Kişilerin alacakları terapi süresi başta olmak üzere psikolog faktörü gibi faktörler doğrudan anksiyete tedavisinin ücretini etkilemektedir. Seans ücretleri günümüzde aynı zamanda psikoloğun uzmanlık durumuna bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Deneyim sahibi bir psikoloğun alacağı ücret ile deneyim sahibi olmayan ve sektöre yeni atılım yapmış bir psikoloğun alacağı ücretler birbirinden farklı düzeydedir.

İlaç, anksiyete bozuklukları için en yaygın kullanılan tedavilerden biridir. Bu ilaçlar anksiyete semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve bunları yönetmeyi kolaylaştırabilir. Anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılan bazı yaygın ilaçlar arasında seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar), benzodiazepinler ve trisiklik antidepresanlar bulunur. Bilişsel davranışçı terapi (BDT), anksiyete bozuklukları için etkili bir başka tedavi yöntemidir.

BDT, bireyin kaygılarına katkıda bulunan irrasyonel düşüncelerini ve davranışlarını tanımlamasına ve bunları yönetmesine yardımcı olur. Maruz kalma terapisi, anksiyete bozuklukları için başka bir tedavi şeklidir. Bu tür bir terapi, bireyi artık korkmayana kadar güvenli ve kontrollü bir ortamda kaygılarını tetikleyen faktörlere kademeli olarak maruz bırakmayı içerir.

Anksiyete bozuklukları için diğer tedavi yöntemleri, derin nefes alma ve meditasyon, farkındalık temelli bilişsel terapi ve sağlıklı bir diyet yeme, düzenli egzersiz yapma ve alkol ve kafein tüketimini sınırlama gibi yaşam tarzı değişiklikleri gibi gevşeme tekniklerini içerir. Genel olarak, anksiyete bozukluğu olan bireylere yardımcı olabilecek birçok farklı tedavi yöntemi vardır.

Anksiyete Tedavisi Sık Karşılaşılan Problemler

Anksiyete tedavisi sık karşılaşılan problemler kapsamında kişilerin terapiye süreklilik göstermemesi en sık karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Anksiyete bozukluğu günümüzde birçok insanın karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bu durumu yönetmeye yardımcı olacak çeşitli tedavi yöntemleri vardır.

İlk tedavi yöntemi, işlevsiz düşünce ve davranışları daha sağlıklı olanlarla tanımlamaya ve değiştirmeye odaklanan bir psikoterapi biçimi olan Bilişsel Davranışçı Terapidir (BDT). BDT, insanların kaygıyı tetikleyebilecek durumları tanımayı, kaçınmayı ve bunlarla başa çıkmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir.

İkinci tedavi yöntemi selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) ve benzodiazepinler gibi ilaçlardır. SSRI’lar beyindeki serotonin seviyelerini artırarak çalışır ve genellikle anksiyete ve depresyon için reçete edilir. Benzodiazepinler kısa vadede anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek yatıştırıcılardır, ancak uzun süreli kullanım için önerilmezler.

Üçüncü tedavi yöntemi, yeterli egzersiz yapmak, meditasyon tekniklerini uygulamak ve stres faktörlerinden kaçınmak gibi yaşam tarzı değişiklikleridir. Dengeli beslenmek, alkol ve kafeinden kaçınmak da anksiyete semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Son olarak, yoga, akupunktur ve bitkisel tedaviler gibi çeşitli alternatif tedaviler vardır. Bu tedavilerin etkinliklerini destekleyecek bilimsel kanıtları olmamasına rağmen, bazı insanlar ise geleneksel tedavileri günümüzde yararlı bulmuştur.

Hangi tedavi yöntemini seçerseniz seçin, yeni bir tedaviye başlamadan önce terapistinizle konuşmanız önemlidir. Doğru tedavi planı ile anksiyetenizi yönetebilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

 

 

 

- Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

Sosyal Medya

- Bize Yazın

Success! Your message has been sent to us.
Error! There was an error sending your message.